Biografia - Monika Gruszczyńska

sopran liryczno-spintowy

Urodzona Wrocławianka. Tutaj też rozpoczęła swoją edukację muzyczną w Podstawowej Szkole Muzycznej, później w Liceum Muzycznym w klasie fortepianu i organów. W 2000 r. ukończyła 6-cio letnie studia na Wydziale Wokalnym w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka, z wynikiem bardzo dobrym (specjalność: wokalno–aktorska i pedagogika wokalna). Już podczas studiów doskonaliła swoje umiejętności na licznych wokalnych kursach mistrzowskich prowadzonych przez m.in. prof. dr Ryszarda Karczykowskiego i Stefanię Toczyską. Sopranistka jest finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego.

W swojej karierze artystycznej wystąpiła na wielu znanych i renomowanych festiwalach, m.in. Międzynarodowym Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej i Festiwalu Operetkowym w Ciechocinku. Będąc studentką, w maju 1999 r. zadebiutowała na scenie Teatru Muzycznego – Operetki Wrocławskiej, śpiewając partię Stazji w spektaklu Emmericha Kalmana – „Księżniczka Czardasza”. Od września 1999 r. została solistką tego Teatru, w którym to kreowała wiele ról w spektaklach tj.: „Skrzypek na dachu”, „Ptasznik z Tyrolu”, „Zorba”, „Chicago”, „Betleem Polskie”, rewie i inne. Z początkiem 2007 r. podjęła współpracę z Wrocławskim Teatrem Komedia. Artystka prowadzi aktywną działalność koncertową. Występuje gościnnie z recitalami na różnych scenach, w różnych miastach. Śpiewała z wybitnościami muzyki operowej i rozrywkowej. Współpracuje z orkiestrami m.in. polskich filharmonii. W 2007 r. brała udział w nagraniu płyty arii operetkowych z towarzyszeniem Orkiestry Symfoników Warszawskich „Sinfonia Nova” pod dyrekcją Łukasza Wojakowskiego. Monika Gruszczyńska zapraszana jest także do nagrań programów Telewizji Polskiej. Ma na swoim koncie koncerty w Niemczech, Austrii, Belgii, Anglii, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii i Watykanie.

W roku 2012 uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej w dziedzinie wokalistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Na co dzień pracuje jako wykładowca na Politechnice Wrocławskiej (od roku 2009), w Akademii Muzycznej we Wrocławiu (od roku 2018) oraz Uniwersytecie Wrocławskim (od roku 2015 - 2017) prowadząc zajęcia z emisji głosu oraz jako nauczyciel śpiewu w Szkole Muzycznej w Trzebnicy.

W listopadzie 2013 artystka nagrała płytę „Najpiękniejsze polskie kolędy” z orkiestrą kameralną.

W czerwcu 2013 artystka dokonała nagrania płyty solowej z towarzyszeniem orkiestry kameralnej w repertuarze piosenek okresu międzywojennego.